Canadian Mountain Holidays

Len to najlepšie!

Prešlo neuveriteľných 46 rokov odvtedy, čo sa vrcholový horský vodca a lyžiar Hans Gmoser v roku 1965 rozhodol vyskúšať na chrbtoch hôr v Britskej Columbii sen Arta Pattersona o najlepšom lyžovaní na svete. Na lyžovanie uprostred rajských svahov s hlbokým prašanom použil helikoptéru. Panenské svahy tak skúsený lyžiar spoznával v dokonale nedotknutej prírode západnej Kanady.

Hans a Art sa každú zimu zahľadeli na zasnežené a nedotknuté svahy západne od Rockies, na skutočný raj lyžiarov s hlbokým prašanom. Ich snom bolo zlyžovať tieto panenské kopce a k doprave na vrcholy velikánov pritom využiť vrtuľník. Podľa nich to mohlo znamenať skutočne najlepšiu lyžovačku na svete.

Po niekoľkých neúspešných pokusoch Hans Gmoser spolu s priateľmi využili izolovanú Bugaboos ako základňu pre trojmiestne vrtuľníky Bell 47. V blízkej dobe sa pre nový druh lyžovania ujal názov Heli-skiing. Hans vytvoril pre túto myšlienku malú spoločnosť CMH, ktorá sa mala na dlhé roky stať svetovým lídrom v sprostredkovaní toho najlepšieho lyžovania vôbec. Sen sa naplnil.

Naše helikoptéry sú zárukou toho najlepšieho spôsobu, ako sa správať k okolitej prírode skutočne ekologicky. Dokonale nahradili komplikované vleky a príslušenstvo, ktoré slúži na prepravu lyžiara na vrchol. Citlivý prístup k prírode, s ktorou lyžiar doslova splýva, je našou prioritou a dlhoročnou filozofiou.

V lone divočiny

Spoločnosť CMH má k dispozícii 15 765 štvorcových kilometrov divočiny. Náše územie  je veľké ako 40 percent celého Švajčiarska, dokonca je väčšie ako 19-percent krajín v OSN a väčšie ako všetky lyžiarske svahy v USA dokopy.

Nájdete  tu neskorý „champagne“ prašan. Veľké a staré lesy a sneh netlačený vetrom a slnkom, bez akýchkoľvek komplikácií. Ako sa vyjadril jeden z lyžiarov: „Absolvovali sme niekoľko zjazdov a každý z nich by „bežný“ lyžiar považoval za zážitok svojho života.“

Naše lokality

Lokality CMH sú situované v srdci svetového heli-skiing terénu. Krásy západnej Kanady a divé hory Britskej Columbie – Adamants, Galena, Kootenay, Bugaboos, Cariboos a ďalšie. To sú mená najkrajších horských hotelov, ktoré majú svoju jedinečnú a neopakovateľnú charizmu.

Viac ako vrchol sveta

„Za pätnásť rokov snowboardingu som nezažil profesionálnejšie zvládnutý heli-skiing zjazd,“ tvrdí Russel Shea zo Snowboard Magazine vo Veľkej Británii. Dá sa to povedať aj inak. Spoločnosť CMH Vám garantuje 31 500 vertikálnych metrov lyžovania. Lepšie si to predstavíte v podobe tri a pol násobku Mount Everestu. Práve tieto kvality postavil Hans Gmoser za základ svojho konceptu. Naše lyžovanie navyše zahŕňa pre Vás:

  • všetky jedlá, chuťovky a nealkoholické nápoje;
  • plné hotelové zabezpečenie, vrátane sauny, víriviek, herní atď.;
  • prepravu z medzinárodného letiska do Calgary a naspäť;
  • plne certifikovaných profesionálnych horských vodcov;
  • lavínový výcvik a skúšku lavínového vyhľadávača.

Vysoká škola bezpečnosti

V priebehu niekoľkých dekád vytvorila CMH multi-úrovňový bezpečnostný program, ktorý je zárukou Vášho pohodlia a ochrany Vášho zdravia. Náš snehový manažment zahŕňa zber dát o stave počasia a snehu, pravidelné skúšky stability snehu, stanovenie výšky rizika v konkrétnom prostredí a vhodný lyžiarsky program šitý na mieru konkrétnych podmienok terénu.

Každé územie má svojho špecialistu bezpečnosti, ktorý operuje nezávisle na lyžiarskom programe a ktorý realizuje prieskum pre našich horských vodcov.

Denná výmena informácií ústi v kanadskom lavínovom centre, kde vyhotovujú denné analýzy. Aktívne spolupracujeme na projektoch výskumu lavín s univerzitou Calgary a Univerzitou Britská Columbia.

Naša sesterská firma – Alpine Helicopters zabezpečuje viac ako dvadsať rokov dokonalý servis všetkých leteckých zariadení CMH.

Skúsení, schopní piloti sú špeciálne trénovaní v horskom prostredí. Súčasťou našej bezpečnostnej siete je aj detailný rozhovor o bezpečnosti helikoptér s našimi klientmi predtým, ako skupina naštartuje motor k svojmu prvému zjazdu. Každý z našich lyžiarov je vybavený lavínovou výbavou –  lavínovým vyhľadávačom, sondou, lopatou a vysielačkou s príslušnou inštruktážou o možnom použití.

Váš horský vodca Miki Knižka

Do rodiny 110-tich profesionálnych horských vodcov spoločnosti CMH patrí aj Slovák Miki Knižka. Jeden zo známych tatranských vodcov žije viac ako desať rokov v Kanade a vďaka svojim referenciám sa dostal do rodiny našich špecialistov. Jeho skúsenosti s heli-skiingom sú pre Vás najlepším zdrojom informácií o TOP lyžovaní na svete. Miki Knižka sa stal výhradným zástupcom spoločnosti CMH pre Slovenskú a Českú republiku. Aj touto cestou vyšla firma CMH v ústrety našim hosťom. Rovnaké ceny a lepší servis je princíp, ktorý sa stáva v súčasnosti pravidlom. Využite možnosť dozvedieť sa viac o heli-skiingu v slovenčine a zavolajte jednému z nás!