Ako sa stal Mike Welch z CMH Heliskiing horským vodcom

Čo potrebujete ak sa chcete stať plnohodnotným horským vodcom a Heli-skiing vodcom? Na vzdor populárnym domienkam, nie je potrebné sa narodiť s lyžiarkami alebo tráviť detstvo sledovaním X Games. Stretla som sa s Mikom Welchom, “Area” manažér z CMH Galena, ktorý trávi svoje pracovné dni zjazdom z jedných s najlepších heli-skiing tratí na Zemi a premýšľa ako sa dostal sem do tejto lyžiarskej nirvány.

Jane: Mike, boli ste lyžiarom celý váš život, alebo je to niečo do čoho ste sa dostal až neskôr v živote?

Mike: Začal som lyžovať ako 15 ročný. Počas mladosti som hrával hokej. Svoje prvé otočky som uskutočnil v Kanadskom Olympijskom Parku v Calgary, ktorý sa v tých časoch volal Paskapoo. Išiel som na lyžiarsky výcvik a stal som sa závislým.

JC: Mali ste pripravené aj záložné možnosti v prípade, že by sa Vám lyžiarska kariéra nevydarila?

MW: Nie tak celkom. Bol som odhodlaný robiť kariéru ako lyžiar. Myslím, že by som pravdepodobne pracoval v lyžiarskych obchodoch , v prípade že by mi to nevyšlo ako vodcovi. Alebo by som pokračoval ako lyžiarska hliadka a robil lavínové kontroly v lyžiarskych strediskách.

JC: Kto alebo čo bolo Vašou inšpiráciou lyžovať? Mali ste dajakého lyžiarskeho hrdinu, v ktorého šlapajach ste šli?

MW: Žiadny skutočný hrdina sam o sebe. Ja som iba chcel zjazdovať prašan. Videl som film Warrena Millera so segmentom heli-skiing. Myslím, že ukazovali “lyžiarsky výťah” v CMH Monashees. To ma motivovalo robiť heli-skiing aspoň ako hosť. Keď som pracoval ako lyžiarsky hliadkar stretol som Petra Arbica a Petra Lemieuxa (taktiež CMH Heli-Skiing vodcovia), ktorí ma zobrali na “backcountry” lyžovačku a inšpirovali ma k vodcovstvu a môjmu snu o heli-skiing.

JC: Váš život je definitívne lepší ako u väčsiny ľudí dovolenky. Čo je najvzrušujúcejším na tom, keď je človek vodcom Heli-skiing CMH v Galene?

MW: Lyžovanie je tu extra vzrušujúce! Milujem lyžovanie medzi stromami! Taktiež lesy v Galene sú skvelým miestom na lyžovanie a prácu.

JC: Nejaké typy pre chalanov a dievčatá, ktorí by sa chceli stať Heli-ski vodcami?

MW: Stať sa Heli-ski vodcami je dlhý a horlivý proces. Potrebujete tony osobných “backcountry” skúseností. Je to ako získavanie magisterského titulu z hľadiska času a finančnej náročnosti. Ale keď to naozaj chcete, choďte do toho, pretože je to skvelý spôsob ako si zarobiť na živobytie. Niet pochýb, že je to obrovská zodpovednosť dohliadať na 11 lyžiarov každú jazdu za jazdou a niekedy si ani neuvedomujete, že lyžujete po obrovskom snehu pretože máte veľa vecí v hlave. Ale keď ide všetko dobre, zažijete jednu z najlepších lyžovačiek aké si lyžiar môže predstaviť. A vy pôjdete ako prvý! To nie je zle.

Celý článok v originálnej verzii si môžete prečítať na našom oficiálnom kanadskom blogu v anglickom jazyku: http://blog.canadianmountainholidays.com/heli-ski-blog/bid/82190/CMH-Heli-Skiing-s-Mike-Welch-on-Becoming-a-Mountain-Guide