Ako vznikol Heli-skiing?

V roku 1965 mladý rakúsky emigrant Hans Gmoser dostal nápad použiť helikoptéru na lyžovanie v doposiaľ málo známych a nedostupných zasnežených vrcholoch v pohorí Columbia Mountains, v provincii Britská Kolumbia v Kanade.

Hans neskôr založil malú fimu a vybudoval prvú chatu v nádhernom prostredí obklopenom ostrými žulovými štítmi v oblasti, ktorá sa volá Bugaboos. Vnútrozemné pohoria Britskej Columbie ponúkajú magickú kombináciu perfektného terénu a klimatických podmienok, ktoré vytvárajú najlepšie miesto na lyžovanie v prašane na tejto planéte.

Ako vyzerá Heli-skiing v Kanade?

Firma Mountain Pro Guiding spolupracuje s renomovanou a zároveň najlepšou heli-skiingovou firmou na svete, ktorá ma k dispozícii 12 rôznych oblastí s obrovskými možnosťami lyžovania v nekonečnom prašane.

Oblasť, v ktorej sa robí Heliskiing je na rozlohe 15 765 kilometrov štvorcových. Pre porovnanie je to rozloha ako polovica Švajčiarska.

Pohoria v juhovýchodnej časti Britskej Columbie sú známe svojou nadmernou kvalitou a kvantitou snehu. Zjazdy dosahujú prevýšenie od 400 – do 2100 výškových metrov, v závislosti na stabilite snehu a počasia, ktoré sa nachádzajú v divokom prostredí nedotknutých hôr. Horskí vodcovia vyberajú najbezpečnejšie terény na zjazdy podľa stability a podmienok na lietanie.

Počas sezóny väčšina turnusov zažije rôzne podmienky a preto musia byť lyžiari skúsení a schopní vysporiadať sa s náročnými podmienkami.

Som pripravený zúčastniť sa Heli-skiingu?

Heliskiing nie je určený pre začiatočníkov s lyžovaním. Pokiaľ však aktívne lyžujete, tak budete s najväčšou pravdepodobnosťou pripravení zúčastniť sa heli-skiingu. Znamená to, že sa viete vysporiadať s rôznymi typmi snehu, od veľkých otvorených ľadovcov s miernym sklonom až po strmé pasáže v riedkych lesoch. Mali by ste lyžovať pohodlne v rôznych podmienkach od veľmi ľahkého prašanu až po kôru.

Ak máte dlhoročné skúsenosti s lyžovaním a pravidelne sa každý rok zúčastňujete lyžovačiek vo väčších strediskách a nemáte problém lyžovať na čiernych zjazdovkách, tak heli-skiing bude pre Vás to pravé.

Akú kondíciu potrebujem na Heli-skiing?

Kondícia je často dôležitejšia ako lyžiarske schopnosti. Čím väčšia bude Vaša kondícia, tým budete mať väčší zážitok a zároveň menšiu pravdepodobnosť zranenia. Ak nie ste športovo aktívne založení, odporúčame začať športovať aspoň 8 týždňov pred uskutočnením výletu.

Čo ak nebudem vládať lyžovať celý deň?

Ak by sa stalo, že preceníte svoje schopnosti a kondíciu, vyhradzujeme si právo po niekoľkých jazdách Vás poslať späť na chatu. Naše rozhodnutie bude závisieť od snehových podmienok a objektívneho nebezpečenstva v oblasti, v ktorej budeme lyžovať. Vaša bezpečnosť a zároveň bezpečnosť ostatných klientov je pre nás prvoradá.

Kedy je najlepšie obdobie na lyžovanie?

Toto je najčastejšie sa opakujúca otázka, na ktorú je skoro nemožné odpovedať. Naša lyžiarska sezóna začína v decembri. V tomto období je už väčšina severoamerických stredísk naplno otvorená. Do decembra čakáme preto, aby sme mali istotu, že Vám budeme môcť poskytnúť dostatok snehu a hlavne vysokú kvalitu lyžovania.

Majte na mysli, že u nás sezóna začína skoro a trvá veľmi dlho. Jarné lyžovanie poskytuje možnosť lyžovať na firne na južných svahoch a v prašane na severných svahoch. Na jar sú dni dlhšie a teploty priaznivejšie, čo umožňuje dlhšie lyžovať. V tomto ročnom období vačšinou lyžujeme na otvorených obrovských pláňach a snažíme sa nájsť firn pre skúsených lyžiarov. Jarné lyžovanie na firne je prekrásne jednoduché a človek sa veľmi nenamáha. Ale na druhej strane aj na jar po perióde sneženia sa nám naskytne možnosť si zalyžovať v prašane.

Ponúkate iba týždňové turnusy?

Ponúkame rôzne variácie – klasické 7 dňové turnusy, ale tiež 3-4-5 a 10 dňové turnusy.
Taktiež ponúkame privátne lyžovanie, kde budete mať helikoptéru a horského vodcu iba pre seba a možnosť neobmedzených vertikálnych metrov.

Aké sú priemerné zrážky snehu vo vašej oblasti?

Je to rôzne z roka na rok, ale aktuálne v našich oblastiach sa priemerné snehové zrážky pohybujú od 1200 cm až do 2000 cm. To všeobecne znamená, že sadnutá vrstva snehu dosahuje výšku od 2.5 metra až do 5 metrov.

Na jeden meter sadnutého snehu potrebujeme 4 metre zrážkového snehu. Keďže naša oblasť, v ktorej lyžujeme dosahuje skoro polovicu Švajčiarska, výška a kvalita snehu medzi jednotlivými oblasťami je rozdielna.

V akej nadmorskej výške sa lyžuje?

Väčšina našich terénov sa nachádza v rozpätí od 1800 až do 2800 metrov nad morom. V niektorých prípadoch môžete však začať lyžovať v 3500 m nad morom a skončiť v 600 metrovej výške.

Výška, v ktorej sa lyžuje sa bude meniť každým dňom a závisí od pilota a horského vodcu, od počasia a snehových podmienok.

Ako vyzerá lyžovanie v riedkom lese medzi stromčekami?

Kanadské lyžovanie medzi stromčekami je unikátna záležitosť. Lyžovanie medzi stromčekami je príjemná záležitosť, keďže kanadské lesy sú veľmi riedke. Naše skúsenosti a znalosti miestnych terénov nám dovoľujú lyžovať v lesoch aj keď je zlé počasie a vysoké lavínové nebezpečenstvo v alpskom pásme.

Môže sa stať, že sa nebude kvôli počasiu a lavínovému nebezpečenstvu lyžovať?

Pretože lyžujeme v rôznych terénoch a tiež rôznych nadmorských výškach, tak skoro stále máme možnosť vybrať vhodný terén na lyžovanie. V priemere nemôžeme lyžovať asi 1 deň za týždeň.

Ako sa rozdeľujú skupiny?

Po príchode na chatu sa Vás opýtame ako lyžujete, ako chcete lyžovať a podľa toho budete zaradený naším horským vodcom do skupiny. Je v našom záujme, aby si každý účastník zalyžoval čo najlepšie. Rozhodnutie je na horskom vodcovi a ak je potreba, tak budete preradený do inej skupiny aj počas týždňa.

Väčšinou lyžiari prídu v skupinách a chcú lyžovať spolu. Ak lyžiari z tej skupiny budú lyžovať približne na rovnakej úrovni, tak je veľmi pravdepodobné, že budú v jednej skupine.

Potrebujem vypísať nejaký formulár?

Našou prvoradou úlohou je zabezpečiť každému účastníkovi čo najlepší zážitok z lyžovania. Naši vodcovia a piloti sú vysoko trénovaní na bezpečnosť a kvalitu.

Bezpečnostná prednáška a tréning, ktorú absolvujete je určená na to, aby ste pochopili a oboznámili sa s nebezpečenstvom, ktoré je spojené s heli-skiingom.

Účelom prednášky je, aby ste sa čo najviac dozvedeli o potencionálnom nebezpečenstve.

Každý účastník predtým, ako začne lyžovať, musí vyplniť formulár. Bez vyplnenej prihlášky Vám nebude umožnené uskutočniť rezerváciu.

Je sprepitné v cene pobytu?

Sprepitné nie je v cene pobytu. Ak budete spokojní so službami, ktoré dostanete na chate a budete sa chcieť odvďačiť personálu, môžete na konci výletu nechať sprepitné, ktoré sa rovnomerne rozdelí pre celý personál.

Čo si mám doniesť so sebou?

Používanie helikoptéry tvorí najväčšiu časť ceny celého výletu. Keďže musíme celú batožinu vo väčšine prípadov vyviezť na chatu vrtuľníkom, prosíme účastníkov, aby si doniesli len potrebné veci na absolvovanie výletu.

Do helikoptéry si môže každý účastník zo sebou zobrať jednu batožinu maximálne do 18 kg a jednu príručnú batožinu. Každá chata je vybavená práčovňou, ktorú môžete využívať. Vzhľadom na to, že lyže a palice zabezpečujeme my, odporúčame  si doniesť ako príručnú batožinu vlastné lyžiarky. Ak plánujete pokračovať vo výlete v Kanade po heli-skiingu, odporúčame, aby ste si ostatné potrebné veci nechali v úschovni na letisku.

A čo lyžiarky?

Ak máte dobrý pár lyžiarok, tak nepotrebujete žiadnu radu. Tým, ktorí potrebujú poradiť odporúčame, aby Vás lyžiarky netlačili na veľký palec na nohe a taktiež na členkoch a na spodnej časti priehlavku.

Lyžiarska prilba – potrebujem prilbu?

Odporúčame prilbu, ktorá poskytuje nízky profil, alebo ktorá má vyberateľné neoprénové vložky na uši. Prilba, ktorá kompletne zakrýva uši je nevhodná, pretože môže zabrániť komunikácii medzi klientom a horským vodcom a tým ohroziť bezpečnosť celej skupiny.

Oblečenie?

Na lyžovanie budete pravdepodobne potrebovať také isté oblečenie, v akom chodievate na štandardné lyžovanie. Odporúčame gore-texové oblečenie (bunda, nohavice), dobré termoprádlo, gore-texové rukavice (aj náhradné) a teplú vrstvu oblečenia (fleesova bunda, vlnená mikina, atď.)

Lyžiarske okuliare – potrebujem špeciálne okuliare?

Lyžiarske okuliare tvoria neoddeliteľnú a zároveň veľmi dôležitú súčasť výstroje. Potrebujete dobré okuliare, ktoré sa Vám nebudú zahmlievať.

Môžem si niektoré veci zakúpiť priamo na mieste činu?

Každá naša lokalita je vybavená športovým obchodom, v ktorom si môžete zakúpiť všetko, čo je potrebné na lyžovanie. Od gore-texových búnd a nohavíc cez okuliare, rukavice, ponožky, termoprádlo a pod. V obchode si taktiež môžete zakúpiť špeciálne dizajnované veci na heli-skiing od renomovaných športových značiek.